Skvělá, hustá a výživná polévka plná vitamínů a probiotik je v zimě ideální na zahřátí a vyživení. Miluji kysané zelí a polévka zelňačka mi po přechodu na živou stravu chyběla. Pustila jsem se do ní a dnes už si ji dělám běžně.
Můžete ji dělat z kešu, slunečnicových semínek, konopných semínek nebo jen tak bez semínek. Mě tam chutnají. Dělají polévku krémovou a jemnou. Zkuste to sami :-).
Na 2 porce si připravte:
25 g kešu namočte na 2 hodiny do vody. Po namočení zdvojnásobí svoji váhu. To je v pořádku. Použijte vše, co jste namočili. Místo kešu můžete také použít slunečnicová semínka. Těch je třeba namočit 30 g, aby po namočení nabyly váhy cca 50 g.
Nejprve očištěte bramboru, nakrájejte na kostky a dejte vařit do jemně osolené vody s kmínem. Na vaření používám mořskou nerafinovanou sůl. Na nevařená jídla používám keltskou sůl nebo solný květ.
Všechny ingredience kromě vařené brambory, zelí a sušených rajčat umixujeme na krémovou polévku. Nejprve můžete dát méně vody, aby jste směs umixovali, ale zbytečně vám nechladla.
Přidáme 1/2 hrnku zelí, případně zbytek teplé vody, a opět mixujeme. Polévka je jemná. Není chuťově moc výrazná. To je v pořádku. Chutě jí doplní zelí, brambora, sušená rajčata, případně chilli, cibulka a olej.
Doporučuji ji nejprve ochutnat hotovou v misce se všemi přísadami a teprve potom přidávat sůl, pepř nebo cokoliv budete cítit, že je třeba dodat.
Zbylé zelí a vařenou bramboru rozdělíme do misek a zalejeme je umixovanou polévkou.
Polévka je hustější a po zamíchání se zelím a bramborou v misce je hodně hustá. Můžete ji rozředit teplou vodou. Tím ji také ještě ohřejete.
Sušená rajčata nakrájejte na malé kostičky a posypejte jimi polévku. Můžete ji také dozdobit a dochutit chilli, nakrájenou cibulkou, zelenou petrželí a pokapat lněným olejem.